Tsubasa Türkiye | Giriş yapmadınız veya üye değilsiniz. Sitemize tam erişim için Giriş Yapın veya Kayıt Olun

*

Mugen Oyun Yapımı

Bu konu; 9 defa yorumlanmıştır.
Konu Sahibi : ジャイロメ59
Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bu konudaki anlatım tamamen basit motor üzerine olacak.

Çok fazla bilgim yok bu konuda, en azından bilen kişiler varsa ve eksik anlattığım kısımlar varsa ekleme yapabilirsiniz veya yanlış olduğum yerleri düzeltebilirsiniz.

Mugen nedir?

Alıntı:bir zamanlar street fighter olarak bildiğimiz beat them up tarzı oyunları kendileri yazdıkları engine ile fighter setleri ile oynamamıza imkan veren oyun programı

Mugen ile neler yapılabilir?

Pek çok farklı dövüş oyunundan karakterleri bir araya getirebilir, kendi aranızda küçük turnuvalar düzenleyebilirsiniz.

Dilediğiniz karaktere istediğiniz ismi verip ekstra programlarla (FF32 gibi) renklendirebilirsiniz.

Ayrıca, karakterlere özel hareketler yazıp dilediğiniz şekilde yönlendirebilirsiniz.

Mesela ekte bulunan dosyadaki KFM isimli örnek karakterin komutlarından bir örnek ;

[Command] ;Quarter circle forward + x
; name = "QCF_x"
; command = ~D, DF, F, x

D = Down(Aşağı)
F = Forward(İleri)
B = Back(Geri)

x = ayarladığınız tuş(Genelde küçük tekme)

Burada ki command = kısmına D, F, z yazarsanız aşağı ileri z bastığınız zaman o hareketi yapar. D yazarsanız aşağı bastığınızda o hareketi yapar.

Nasıl karakter eklenir?

Herhangi bir istediğiniz karakteri internet üzerinde buluyorsunuz(1.0 olmasına dikkat edin, aramalarınızı Mugen 1.0 char list şeklinde yapabilirsiniz), indiriyorsunuz ve klasöre çıkartıyorsunuz.

Örneğin karakterimizin adı x123 olsun.

Örnek char sitesi :

http://network.mugenguild.com/guild/mugenwiki_kofe.html#

( King of Fighters hastası olduğum yalan bilgi değildir. ;) )

Daha sonra ekten indirdiğiniz dosya içerisinde bulunan chars isimli klasöre, çıkarttığınız x123 isimli klasörü atıyorsunuz. Data klasörüne gelerek select.def isimli not defterini açıyoruz ve şu kısmı buluyoruz ;

;Insert your characters below.

Burayı bulduktan sonra alt tarafa geçiyoruz karşımıza şu çıkıyor ;

kfm, stages/kfm.def

kfm.def'ten sonra bir kere Enter basarak alt satıra geçiyoruz ve şu komutu ekliyoruz ;

x123, stages/kfm.def

Kaydediyoruz, oyunumuzun(M.U.G.E.N 1.0.exe) bulunduğu yere gelip oyunumuzu açıyoruz, Arcade tıklıyoruz ve bakıyoruz karakterimiz eklenmiş mi diye. Eklenmişse sorun yok, eklemeyi başarmışsınız demektir.

Müzik nasıl eklenir?

Herhangi bir müziğimizi mugen klasörü içerisindeki sound klasörüne atıyoruz.

Select.def dosyamızı açıyoruz, hangi karakterde çalmasını istiyorsak onun yanına geliyoruz, mesela x123'te çalsın. Müziğimizin adı a123.mp3 olsun.

x123, stages/kfm.def kısmını bulduktan sonra sonuna bir virgül(,) koyuyoruz, boşluk bırakıyoruz ve şu komutu ekliyoruz music=sound/a123.mp3

Kaydediyoruz, x123 karşımıza geldiği zaman dövüş esnasında a123 isimli müzik çalacak.

NOT : x123 ve a123 örnektir, indirdiğiniz char isimleri farklı olabilir, mp3 isimleri farklı olabilir.

Aşağıda bulunan dosyada tuş ayarları şöyledir ;

[Resim: 5QQkDj.png]

Klavyenizde ;

z = Küçük yumruk
x = Küçük tekme
c = Büyük yumruk
v = Büyük tekme

Ekleme : Sol tarafta bulunan büyük harfler (A B C X Y Z) komut dosyalarındaki tuşları belirtir. Yukarıda bahsetmiştim, D, DF, F, x (Burada ki x bu ayarlara göre z tuşu oluyor)

Ek Dosyalar
.rar   mugen.rar (Dosya Boyutu: 7.04 MB / İndirme Sayısı: 6)
Bunu ilk beğenen sen ol.
Yukarı Çık Cevapla
(07-07-2017, Saat: 23:30)ジャイロメ59 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Dilediğiniz karaktere istediğiniz ismi verip ekstra programlarla (FF32 gibi) renklendirebilirsiniz.

Şurada ufak bir düzeltmem olacak Fighter Factory'Le sadece renklendirmiyoruz haraketleri düzenleyip komutları değiştirebilir hatta ve hatta KARAKTER yazılabilir.

Zamanım olduğunda bu konuda bir paylaşım yapabilirim belki Gülümseme ;)

Ama genel olarak güzel bilgilendirme
Hazır Ol
[Resim: avatar_759.jpg?dateline=1390913547]
DangerS.!

Jairo Twin S.!
[Resim: xYkaVl.jpg]

MEHMET And Jairo Forever!!
Bunu ilk beğenen sen ol.
Yukarı Çık Cevapla
Başlangıç için sadece renk değiştirmek yeterli olmaz mı sence? Güzel
Bunu ilk beğenen sen ol.
Yukarı Çık Cevapla
EyvAllah Barış, kısa sürede halletmişsin. Biraz oynadım da aynı anda 2 karakterle tek rakibe karşı dövüşebiliyomuşuz. Aramıza alıp baya dövdük adamı Dil Çıkarma

Şimdi ben o verdiğin siteden Kyo-kofm adlı klasörü indirdim ama içinde x123 diye bir dosya yoktu. Bunun hangi dosyasını atacağız chars klasörüne hepsini mi?
Bunu ilk beğenen sen ol.
Yukarı Çık Cevapla
Ben onu örnek olarak verdim abi, eğer indirdiğin dosyanın adı Kyo-kofm ise karakter ekleme yerine Kyo-kofm yazacaksın.

İndirdiğin zip dosyasını klasöre çıkartacaksın abi, çıkarttığın klasörü chars klasörüne olduğu gibi atacaksın, içindekileri değil klasörün kendisini

Birde karakterin klasörünü açar açmaz şu tarz dosyaların gelmesi gerekiyor, klasör içinde klasör bulunmamalı(Yani Kyo-kofm açtığın zaman bu şekilde dosyalar gelmeli, içerisinde 1 tane daha Kyo-kofm klasörü bulunmamalı) ;

[Resim: Jll6lj.png]

Ekleme de şu şekilde olmalı ;

Kyo-kofm, stages/kfm.def
Bunu ilk beğenen sen ol.
Yukarı Çık Cevapla
(07-07-2017, Saat: 23:52)ジャイロメ59 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Başlangıç için sadece renk değiştirmek yeterli olmaz mı sence? Güzel

.DEF,.CNS,.CMD,.SFF(SPRITE) Ve .Pal yeterli olacaktır bence Güzel ama sen öyle diyosan bana söz düşmez abi Gülümseme

Benim başladığım seneler ilk bunlardı ondan böyle düşünmüş olabilirim kusurum olduysa affola
Hazır Ol
[Resim: avatar_759.jpg?dateline=1390913547]
DangerS.!

Jairo Twin S.!
[Resim: xYkaVl.jpg]

MEHMET And Jairo Forever!!
Bunu ilk beğenen sen ol.
Yukarı Çık Cevapla

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Resident evıl 9 yeni oyun fragmanı Warcraft 2 180 10-09-2022, Saat: 02:00
Son Yorum: Warcraft
Steam'den Oyun Ödüllü The King Of Fighters 2002 Turnuvası ジャイロメ59 7 1,928 18-09-2020, Saat: 17:28
Son Yorum: TaroMisaki
Gerçekten Pokemon Yakalayabileceğiniz Bu Mobil Oyun, Sizi Hayattan Koparabilir ジャイロメ59 16 4,069 07-07-2016, Saat: 17:55
Son Yorum: expert2855
Agar.io TsubasaTR Klanı, Eklenti ve Harika Bir Oyun! ジャイロメ59 21 4,922 08-11-2015, Saat: 11:32
Son Yorum: JunYusuf
Windows 8'de açamadığım oyun... Hikaru Matsuyama 18 2,931 11-09-2015, Saat: 22:03
Son Yorum: ジャイロメ59

Yönetim Ayarları
Hızlı Menü:

Görüntüleyenler: 1 Ziyaretçi