Tsubasa Türkiye Platformu

Tam Versiyon: James ve Kroos ne katacak?
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
2013-2014 sezonunun en akılda kalıcı performanslarından birini sergileyen Angel Di Maria hakkında her yaz olduğu gibi bu yaz da transfer haberleri yazılmaya devam ediyor. Şampiyonlar Ligi finalinin en değerli oyuncusu seçilen Di Maria, geçen sezon Ancelotti'nin kendisini orta sahaya çekmesinden sonra bambaşka bir hal almış ve kendisine hayran bıraktırmıştı. Ancak şimdiye bakıldığında James ve Kroos transferleri ile Di Maria'nın takımdaki yerini kaybetmeye başladığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

ANCELOTTI, KAĞIDI KALEMİ ELİNDEN DÜŞÜREMEYECEK!

Carlo Ancelotti'nin genel anlamda elindeki oyunculara göre şekillenen bir yapısı olduğu düşünülürse James transferi ile beraber 4-3-3, 4-4-2 gibi sistemlerin yanında 4-2-3-1'i de gündemine alması beklenebilir. Toni Kroos'u da 11'e yazıp Khedira ve Di Maria'yı bir kenara atarsak, ileri uçta Benzema ve arkasında Bale, Ronaldo, James üçlüsünün görev alması beklenebilir. Olası sistemde, Kroos ve Modric ikilisinin de orta alanda oynaması kesin görülebilir.

4-2-3-1 ile beraber gelecek 'hücum' heyecanının en büyük eksi yönü, defansif anlamda yaşanacak. Modric, Kroos, Bale, Ronaldo, James ve Benzema'dan oluşacak bu 6'lı, takımın neredeyse tamamı ve oldukça ofansif bir görüntü içindeler. Bu 6 isim, rakibe top Real Madrid'deyken korku salsa da, defansif anlamda 'alarm' içeriyor...

DEFANSİF YÖN...

Carlo Ancelotti'nin Di Maria üzerindeki etkisini düşündüğümüzde, James ve Bale gibi oyuncuların defansif yönlerini kullanmaya başlamaları da söz konusu olabilir. Bale'ın Tottenham günlerindeki sol bek performansı, bu konuda ilaç niteliğinde olacaktır. Aynı zamanda Kolombiya'nın Dünya Kupası maçları izlendiğinde James'in sadede ofansif değil, yeri geldiğinde defansif özelliklerini de kullanmayı seven bir oyuncu olduğu rahatlıkla gözlemlenebilir. Tabii bunun yanında Luka Modric'in 'box to box' özellikleri ile Toni Kroos'un 'çok yönlü' oyun tarzını da unutmamak gerekiyor.Jose Mourinho dönemi ile Carlo Ancelotti dönemini karşılaştırdığımızda savunma anlayışlarının birbirine benzediğini görebiliyoruz ve bunun yanında Mou'nun savunmayı hiç sevmeyen Mesut Özil'e, Ancelotti'nin ise yeri geldiğinde savunma da yapabilen isimlere sahip olduğunu unutmamak gerekiyor.

Şimdi gelelim en kilit soruya...

Real Madrid'in Kroos ve James transferlerine ihtiyacı var mıydı?

Sanırım bunun cevabı olumsuz... Sami Khedira'nın Almanya performansı ve sakatlıktan dönüşü, Di Maria'nın da içine girdiği başkalaşım düşünüldüğünde bu cevabı rahatlıkla verebiliyoruz ancak yukarıda da bahsettiğim gibi Real Madrid'in hareketsiz geçirdiği bir yaz dönemi yok. Bu sebeple gelinen noktada Carlo Ancelotti'nin 11 alternatiflerini ve sistemini beklemek en mantıklı iş olarak görünüyor...

[Resim: 438157hp2.jpg]

[Resim: 438091_heroa.jpg]

[Resim: 436220hp2.jpg]
Kroos'u bilemem de bu sene Ronaldo, James, Bale, Isco & Benzema beşlisi çok can yakar Göz kırpma
Kroosda orta sahada bayabi is yapiyor onu unutmamak lazim